Šviežio derliaus sindromas

ŠVIEŽIO DERLIAUS SINDROMAS IR PRIEMONĖS ŽALINGAM POVEIKIUI SUMAŽINTI

ĮVADAS
Šviežio derliaus sindromas, sukeliantis virškinimo sutrikimus įvairų rūšių gyvuliams bei paukščiams yra žinomas jau daugelį metų. Naudojant pašarų gamybai šviežio derliaus grūdus gyvuliams sukeliami įvairūs nespecifiniai simptomai, tokie kaip karščiavimas, viduriavimas, sumažėja apetitas bei augimas, taipogi atsiranda vitamino E nepakankamumas. Naudojant pašarams grūdus, kurie buvo saugomi kurį laiką pastebėta, kad simptomai palaipsniui prapuola. Taigi šiai dienai plačiai naudojama praktika grūdus saugoti mažiausiai tris keturias savaites prieš juos naudojant pašarų gamybai. Šis neigiamas šviežio derliaus grūdų poveikis nėra iki galo išsiaiškintas ir tikrosios šio reiškinio priežastys nebuvo plačiai aptartos.
Manoma, kad iš dalies šis sindromas yra susijęs su oksidaciniu stresu ir laisvųjų radikalų formavimusi. Šviežio derliaus grūduose paprastai randamas padidėjęs peroksidų kiekis. Peroksidų kiekis yra tiriamas tam, kad įsivertinti lipidų hidroperoksidus, kurie yra pirmieji autooksidacijos procese susiformavę produktai. Pastebėta, kad praėjus kuriam laikui peroksidų kiekis šviežio derliaus grūduose mažėja. Taip pat pastebėta, kad kuo greičiau grūdai buvo išdžiovinami, tuo greičiau mažėjo peroksidų kiekis.
Kitas labai svarbus faktorius dėl kurio pasireiškia virškinimo sutrikimai naudojant šviežio derliaus grūdus yra didelis kiekis hemiceliuliozės, o ypatingai ksilanų ir arabinoksilanų. Grūdų saugojimo metu šie antimitybiniai faktoriai palaipsniui yra suskaldomi dėka endogeninių fermentų ksilanazių , kurios yra grūduose. Tačiau pirmus tris mėnesius po derliaus nuėmimo šie grūdai gali sukelti virškinimo sutrikimus tiek paukščiams, tiek kiaulėms. Dėl didelio hemiceliuliozės kiekio padidėja virškinamojo trakto turinio klampumas, pablogėja maistinių medžiagų virškinamumas bei maistinių medžiagų absorbcija, pasireiškia viduriavimai (paukščiams „šlapias kraikas”) bei sulėtėja augimas. Ir nors kiaulės turėtų būti atsparesnės šiam sindromui nei paukščiai, tačiau ir joms pasireiškai viduriavimai dėl virškinamojo trakto mikrofloros sutrikimų.
Pastebėta, kad grūduose esantys pelėsiniai grybeliai taip pat produkuoja fermentus lipazes, kurie hidrolizuoja riebalus į laisvąsias riebiąsias rūgštis, kurios yra labai jautrios oksidacijai.

PRIEMONĖS

Siekiant sumažinti šviežio derliaus neigiamą poveikį kiaulėms ir paukščiams reikalingos sekančios priemonės:
• Grūdai ir pašarai:
o Tinkamas grūdų konservavimas, kad apsaugoti nuo pelėsinių grybelių daromo poveikio (Grūdų konservavimas džiovinant ir naudojant Mycocurb® konservavimui skirtus produktus)
o Tinkamas pašarų konservavimas antioksidantais, kad apsaugoti nuo riebalų ir vitaminų oksidacijos pašarų gamybos metu (Endox®, Barox® bei Paradigmox® grupių antioksidantai)

• Veikimas virškinamajame trakte:
o Fermentai nutricinai (Nutrikem Pig Dry, Kemzyme Plus Dry,arba Kemzyme X Dry) suskaido ksilanus ir betagliukanus, kurių kiekis šviežiuose grūduose yra ženkliai padidėjęs. Ksilanai ir betagliukanai provokuoja padidėjusį virškinamojo trakto turinio klampumą, sulėtina tranzitą, sutrikdo fermentinę sistemą ir sumažina maistinių medžiagų virškinamumą bei absorbciją.

o Eubiotiniai nutricinai (Citrilac arba Acid Lac XT dry) padeda kontroliuoti virškinamojo trakto mikroflorą, slopina patogeninių bakterijų vystymąsi bei skatina pienarūgščių bakterijų vystymąsi. Reikia pastebėti, kad sulėtėjus virškinamojo trakto turinio tranzitui susidaro palankesnės sąlygos patogeninių mikroorganizmų augimui bei plonųjų žarnų kolonizavimui (tai gali būti komplikuotų antrinėmis infekcijomis diarėjų priežastis).


IŠVADOS

Siekiant sumažinti šviežio grūdų derliaus nepageidaujamą poveikį reikalinga naudoti fermentinius preparatus mažinančius virškinamojo trakto turinio klampumą (Nutrikem; Kemzyme), taip pat reikalinga kontroliuoti virškinamojo trakto mikroflorą – skatinti teigiamos mikrofloros vystymąsi ir slopinti patogeninių bakterijų vystymąsi (Citrilac; Acid Lac XT). Kontroliuoti pelėsinių grybelių poveikį konservuojant grūdus (Mycocurb), bei kontroliuoti oksidacinius procesus naudojant antioksidantus (Endox, Barox, Paradigmox) pašaruose.
Visos šios priemonės padeda efektyviai mažina šviežių grūdų sukeliamus neigiamus poveikius.